مجله رزالین

دنیای زیبای تولیدات دست ساز

هنر و زیبایی در کالاهای دست ساز

استفاده از کالاهای دست ساز و محصولات دستی، امروزه خیلی بیشتر از قبل، مورد توجه مردم قرار گرفته است. شاید یکی از دلایل آن، ماشینی شدن بیش از حد همه چیز در پیرامون ماست. دوری از طبیعت و واقعیت هرچیز، ما را برای داشتن آن، دلتنگ می کند. شاید هنرهایی که منجر به تولید کالاهای دست ساز می شود، برای همین مورد استقبال جامعه قرار گرفته است. اصالت و عشقی که پشت این دست از محصولات نهفته است، در محصولات مصنوعی و ساخته ماشین، به ندرت پیدا می شود. مخصوصا در کشور ما که بسترهای مناسبی برای تولید این کالاها وجود دارد.

 

ساخت محصولات هنری در خانه

یکی از محاسن ساخت محصولات هنری و دست ساز، این است که اغلب این محصولات را می توان با آموزش دیدن و کمی حوصله به خرج دادن، در خانه هم تهیه کرد و ساخت. به همین دلیل است که طراحی و تولید محصولات دست ساز می تواند خود عاملی برای شروع یک کسب و کار باشد و بوسیله آن بتوان کسب درآمد کرد.

برای موفقیت در این دست از مشاغل شما فقط به کمی پشتکار، علاقه و ذوق هنری احتیاج دارید و کمی هم باید در شناخته شدن محصولات توسط مردم، صبوری به خرج دهید.

                            دست ساز

                                                                   

کالای دست ساز می تواند انواع و اقسام مختلفی از محصولات را شامل شود. از خیاطی و عروسک سازی گرفته تا هنر نقاشی و طراحی بر روی محصولات سرامیکی و شیشه ای، چرم دوزی، شمع سازی و غیره.

شما برای اینکه بتوانید در یکی از این رشته ها موفق شوید، علاوه بر اینکه باید آموزش کافی دیده باشید، باید به دنبال ایده ها و طرح های جدید و نو که در بازار کمتر دیده می شود هم باشید. در حقیقت ساخت محصولاتی که در بازار به حد اشباع رسیده اند، به طور حتم نمی تواند دستاورد بالایی برای شما از نظر درآمدی و استقبال به دنبال داشته باشد.

برای رسیدن به این هدف هم لازم است با سلیقه ها بیشتر آشنا شوید و برای همه آنها احترام قائل باشید. نیاز بازار را بسنجید و ببینید در بین این همه طرح و مدل در زمینه های مختلف هنری، چه چیزهایی کم است.

مورد بعدی هم این است که شما باید بازار هدف خود را مشخص نمایید. اینکه می خواهید محصولات خود را در بازارهای داخلی به نمایش بگذارید یا هدف نهایی شما شناساندن آنها به کشورهای دیگر و صادرات آنهاست.

با مشخص کردن بازار هدف محصولات خود، بهتر می توانید زمینه فعالیت و طراحی های خود را ساماندهی کنید. شما با توجه به سلیقه و فرهنگ جوامع مختلف می توانید برای فروش محصولات خود در بین آنان، برنامه ریزی کنید. البته این مسئله فقط مربوط به کشورهای خارجی نیست، بلکه حتی شما استان به استان و شهر به شهر حتی در داخل کشور خودمان هم می توانید این مسئله را در نظر داشته باشید.

شما می توانید سفیر فرهنگ شهر و دیار خود به نقاط دیگر باشید. چه به شهرهای دیگر خودمان و چه به کشورهای دیگر. اما این مسئله در رابطه با کشورها و جوامع دیگر، از اهمیت بالاتری برخوردار است.

ساخت محصولاتی دست ساز که نشان دهنده فرهنگ و قدمت و اصالت ایرانی باشد، شک نداشته باشید که مورد استقبال مردم در کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت. اگر بتوانید ایده های خود را به شکل تلفیقی هم اراده دهید، بطور حتم استقبال از آنها دوچندان خواهد بود. تلفیقی از هنر سنتی ایرانی و ایده های مدرن که می تواند برای همه گروههای سلیقه ای به کار برود. چه آنهایی که عاشق محصولات سنتی قدیمی هستند، چه آنهایی که محصولات مدرن و انتزاعی را می پسندند و چه آن دسته از افرادی که سلیقه ای بینابینی دارند.

                                                                           دست ساز

چطور محصولات دست ساز خود را عرضه کرده و به فروش برسانیم؟

شاید اگر چند سال قبل بود این سوال را با کمی وسواس باید جواب می دادیم. اما امروزه با پیشرفت عجیب و غریب و روزانه تکنولوژی و رسانه و ارتباطات مجازی، می توانیم خیلی آسانتر به جواب برسیم.

شما با کمک دنیای مجازی و دیجیتال که حتی با یک گوشی تلفن همراه هم می توانید وارد آن شوید، به آسانی و با چند کلیک می توانید خود را به دنیا و جامعه پیرامون خود بشناسانید.

در شبکه های مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام و…می توانید هم متوجه سلایق افراد شوید و هم اینکه مدل ها و ایده ها را زیرنظر بگیرید و هم خود را به اهالی این شبکه ها معرفی کنید.

ممکن است در هفته های اول کمی استقبال از کارهای شما، زیاد نباشد. اما نگران نباشید و زود ناامید نشوید. همه در اوایل کار همین تجربه ها را داشته اند.

بسیاری از فروشگاههای آنلاین هم می توانند محیط مناسبی برای فروش تولیدات دست ساز شما باشند. استقبال و فروش بالای بسیاری از این فروشگاهها به دلایل زیاد، می تواند فروش کالای شما را تضمین نماید. البته به شرط آنکه محصولی تمام وکمال به مشتری عرضه کرده باشید.

پیگیری و ممارست می تواند مهم ترین دلیل پیشرفت شما باشد. به غیر از شبکه های مجازی می توانید از سایت هایی که به معرفی مشاغل خانگی می پردازند هم استفاده کنید. مثلا ثبت در سایت های نیازمندی ها و آگهی هایی همچون دیوار و یا شیپور و بسیاری از اپلیکیشن های جدید.

دست ساز

شما می توانید همین اقدام را برای سایت های خارجی هم انجام دهید. سایت های زیاد خارجی هستند که اقدام به فروش محصولات دست ساز می کنند و شما اگر بتوانید ارتباط با آنها برقرار کنید و فکری هم در رابطه با مراودات مالی و بانکی با آنها کنید، (به دلیل تحریم ها و شرایط خاص) به طور جهانی می توانید محصولات خود را معرفی نمایید.

به غیر از دنیای مجازی، می توانید از امکانات دنیای واقعی هم بهره مند شوید.شما می توانید در نمایشگاههای مختلفی که در شهرستانهای مختلف  توسط نهادهای خصوصی و دولتی، برگزار می شود هم شرکت کنید و از پتانسیلی که این نوع موقعیت برای شما فراهم می آورد، نهایت استفاده را کنید.

حتی شما می توانید محصولات خود را به فروشگاهها و مغازه هایی که در زمینه فروش محصولات تزئینی و دست ساز در شهر خودتان فعالیت می کنند هم به عنوان نمونه و امانی داده، تا شرایطی برای دیده شدن پیدا کنند.

author-avatar

درباره مدیریت

موسس مجموعه وبسایت های رزالین از سال 98 "RozalinHandmade.com و RozalinStore.com". علاقه مند به طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ محتوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *