مجله رزالین

هنر خاتم کاری با اشکال هندسی

تعداد بازدید: 22
خاتم کاری روی چوب

خاتم کاری، هنر آراستن سطح اشیا به واسطه شکل موزاییک است. این هنر با اشکال هندسی تلفیق شده است و به هنر مثلث ها مشهور است. در این مقاله در مورد مراحل هنر خاتم کاری صحبت می کنیم و این هنر دوست داشتنی را از نظر ارزش ساخت و اجرا بررسی می کنیم.

 

دو مرحله اصلی خاتم کاری

خاتم کاری شامل دو مرحله اصلی است:

مرحله اول مشهور به خاتم سازی است. در این روش می بایست خاتم طراحی شود، مواد و مصالح و همینطور برش مصالح به طور دقیق مشخص شود. گل ها باید ایجاد شود و ترکیب صورت بگیرد و در نهایت قامه ساخته شود. قامه ها جسم مکعب مستطیل شکلی هستند که با طول 40 سانتی متر و عرض 10 سانتی متر همراه هستند و اغلب قطر اجرا شده 3 سانتی متر از چوب است. برش این بخش بسیار مهم است.

در مرحله دوم می بایست طراحی زیرسازی  و همینطور چسباندن لایه های خاتم دنبال شود. پرداخت و جلا کاری برای اشیای خاتم کاری بسیار مهم است.

روش ساخت خاتم موضوع بسیار مهمی است که باید بررسی شود. در واقع خاتم کاری چوب به این صورت است که در ابتدا باید فلز مربوطه که استخوان هم نامیده می شود به صورت منشورهای مثلث شکل برش داده شود. این بخش می بایست به صورتی در کنار هم قرار بگیرد تا برش عرضی مثلث های واحد با اشکال هندسی منظم جلوه دهند. سپس نیاز به سریش است تا برش های نازک با نظم و ترتیب بر روی ورقه های نازک چوبی چسبانده شوند. بعد از خشک شدن، نیاز است ورقه ها بر روی اشیای مورد نیاز نصب شوند.

 

چوب های عناب و نارنج و افرا و گردو در خاتم کاری بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. استخوان هایی که استفاده می شود اغلب به واسطه استحکام و رنگ سفیدی که دارند در خاتم کاری استفاده می شوند. مثلاً استخدان شتر و اسب و گاو موارد خوبی هستند.

 
خاتم کاری

خاتم کاری

روغن کاری در خاتم

مراحل روغن کاری یک خاتم مهم است. روغن کاری برای براق شدن خاتم و محافظت آن در برابر رطوبت و گرما و سرما دنبال می شود. اینطور که مشخص است این کار سبب می شود که روغن جلا یا سندلوس نیز به صورت دقیق دنبال شود. همینطور روغن هاویلوکس نیز وجود دارد که سبب می شود محصول در نهایت قابل قبول باشد.

 

مصالح خاتم کاری

یک سری ابزار برای خاتم کاری نیاز است که شامل رنده، تنگ و اره است و باید از ابزارهای محاسباتی مانند پرگار و گونیا نیز استفاده کرد. مصالح دیگر مانند چوب فوفل، آبنوس و عناب نیز وجود دارد که می تواند اجرای خوبی را به همراه داشته باشد.

رنگ سبز موضوع مهمی در خاتم کاری است. این رنگ به واسطه ترکیبی از نشادر و بارده مس و سرکه تهیه می شود. همینطور استخوان هایی بریده شده در ظرفی اجرا می شود که حاوی رنگ هستند و می بایست 6 ماه در معرض نور خورشید قرار بگیرد. امروزه از استخوان شتر نیز استفاده می شود.

خاتم کاری

خاتم کاری

خصوصیات انتخاب یک خاتم خوب

یکی از بخش های مربوط به خاتم سطح کار و خالی نبودن هیچ جای خاتم است به طوری که باید تراکم محصول زیاد باشد.

یک محصول خاتم شده مرغوب نباید از نظر رنگ و شکل تغییر کنند. موضوع دیگر این است که ترمیم کاری و بتونه کاری نباید در سطح کار مشخص باشد.

گل ها و سایر اشکال در سطح کار باید قرینه باشند و همینطور اضلاعی که استفاده می شود باید دقیق و مهندسی شده باشند و همینطور ابعادی که در نظر گرفته می شود قرینه و یک اندازه باید باشند. در این راستا شاسی با طرح دقیق نیاز است به طوری که کل طرح از بین نرود و همینطور باید نوع خاتم نیز مشخص باشد.

رنگ کاری و روکشی که برای محصول اجرا می شود بسیار مهم هستند و طراحی ماهرانه و بدون خدشه باید در نظر گرفته شود.

موضوع دیگر رنگ کاری و روکش دادن محصول است که می بایست ماهرانه و بدون خدشه باشد و همینطور نباید عیب آن مشخص شود. وضعیت نقش و مثلث هایی که برای خاتم کاری در نظر گرفته می شود باید آنقدر با کیفیت باشند و ارزش زیادی را شامل شود.

خاتم کاری

خاتم کاری

جدیدترین محصولات خاتم کاری

جعبه های خاتم کاری با نقاشی گل و مرغ یکی از جدیدترین محصولاتی است که عرضه شده و می تواند بسیار زیبا و دوست داشتنی باشد. این جعبه ها به طور کلی دارای ابعاد کوچک هستند و می توانند طرح بندی مخصوصی را شامل می شود. محصول دیگر قلمدان خاتم کاری است که در ابعاد استاندارد 30 سانتی متری دنبال می شود و از نقش تذهیب بر روی آن استفاده شده است. این قلمدان ها اغلب برای هدیه روز زن بسیار ارزشمند هستند.

قاب هایی که برای خاتم کاری استفاده می شود در طرح های ترنج عرضه می شود که سایز مخصوص A4 بوده و طراحی خاص و دقیقی دارند. همینطور محصولاتی مانند سرمه دان خاتم کاری نیز دیده می شود که وابسته به طرح شمع است.

ساعت مینا به واسطه قاب خاتم کاری تهیه و عرضه می شود که با رنگ های آبی روشن و تیره بسیار جذاب هستند و همینطور آینه چوبی خاتم کاری نیز وجود دارد که با نقاشی گل و مرغ همراه است. این مدل از آینه ها به طور کلی دارای طراحی مخصوص به خود هستند.

قاب آینه نقاشی گل و مرغ از موارد مهمی محسوب می شود که ابعاد خاص خود را دارد و برای دختران جوان خوش یمنی دارد.

ساعت دیواری های چوبی خاتم شده که با نقاشی های بی نظیر خود نظرها را جلب کرده اند.

یک سری جعبه های کوچک نیز طراحی شده اند که به صورت جا سکه ای بوده و در قالب های شش گوش طراحی شده اند. همینطور یک سری جعبه های فلش تبلیغاتی نیز وجود دارد. یک سری محصولات نیز به عنوان جا قلمی رومیزی دیده می شود که با خاتم کاری های نقاشی شده همراه هستند که برای دانش آموزان هدیه ای زیبا و کاربردی است و می تواند قابل قبول به نظر برسد و همینطور از نظر قیمت نیز مقرون به صرفه هستند. روز زن با صندوقچه جواهرات خاتم کاری شده قطعاً زیباتر است.

+2
author-avatar

درباره آنیا جوادی

بنیان گذار مجموعه وبسایت‌های رزالین RozalinHandmade.com و RozalinStore.com از سال 1398. علاقه‌مند به طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ محتوایی.

تعداد بازدید: 22

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *