مجله رزالین

پنج فایده بافتنی برای سلامت سالمندان

فواید بافتنی

همه می‌دانیم که ورزش برای سلامتی مفید است اما سلامتی صرفاً با رفتن به باشگاه و ورزش کردن تامین نمی‌شود. در واقع انجام فعالیتی که باعث ورزش ذهن شود به اندازه فعالیت جسمانی برای سلامتی اهمیت دارد. یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها در سرای سالمندان بافتنی است که عملاً سرگرمی تمام گروه‌های سنی به شمار می‌آید.

فعالیت ایده‌آل: انجام بافتنی توسط سالمندان

بافتنی از جهات مختلف سرگرمی ایده‌آل سالمندان به شمار می‌آید. این فعالیت حقیقتاً برای ذهن، جسم و روح مفید است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به بافتنی داشته باشیم و بررسی کنیم که به چه دلیل برای سلامتی مفید است.

حفظ هوشیاری مغز

بسیاری از سالمندان نگران ابتلا به اختلال شناختی هستند که شامل مواردی چون فراموشی گاه به گاه تا مشکلات جدی‌تر مانند زوال عقل می‌شود. بهترین روش برای حفظ هوشیاری مغز، به چالش کشیدن مرتب آن است که بافتن بافتنی بهترین فعالیت برای دستیابی به این هدف به شمار می‌آید. نتایج یک مطالعه روانپزشکی نشان داد که انجام فعالیت‌هایی چون بافتنی احتمال ابتلا به اختلال شناختی خفیف را در سالمندان به میزان 30 تا 50 درصد کاهش می‌دهد. از آنجایی که بافتنی نیازمند به‌کارگیری بسیاری از بخش‌های مغز به صورت همزمان است به همین دلیل برای پیشگیری از ابتلا به اختلال شناختی خفیف بسیار موثر است.

فواید بافتنی برای سلامتی

بهبود هماهنگی دست و چشم

بافتن بافتنی نه تنها برای سلامت مغز بلکه برای جسم نیز مفید است. بسیاری از سالمندان به موازات افزایش سن، ناهماهنگی میان چشم و دست را تجربه می‌کنند. اگر شما مرتباً بافتنی ببافید، با این کار مغز و دست‌ها را وادار به هماهنگی با هم خواهید کرد و اینگونه مهارت‌های حرکتی خوب شما نیز حفظ خواهند شد. همچنین بافتن بافتنی باعث بهبود و حفظ زبردستی و قدرت دست‌ها خواهد شد که به خصوص برای افرادی که تمایل به تقویت پنجه‌های خود و چسبندگی دست به اشیاء مختلف را دارند فوق‌العاده است.

حفظ آرامش

برای بسیاری از افراد، بافتن بافتنی بسیار شبیه مراقبه است. در واقع بسیاری اعتراف می‌کنند که هنگام بافتن بافتنی حس آرامش بیشتری دارند. این حس احتمالاً نشات گرفته از تمرکز روی حرکات تکراری است.

هنگام بافتن غرق در حال و هوای آن می‌شوید و قادرید که صرفاً روی کاری که در دست دارید تمرکز کنید. این بسیار شبیه به روش‌هایی است که در بسیاری از انواع مراقبه از آنها استفاده می‌شود. بافتن بافتنی همچنین باعث ایجاد رضایت و شادی در بافنده می‌شود چون هنگامی که شاهد به سرانجام رسیدن یک پروژه هستید یا مثلاً بافتن شال گردن را به پایان می‌رسانید، موفقیت واقعی را احساس خواهید کرد.

مشغول نگه داشتن

عادت‌های بد هنگام بی حوصلگی به سراغ انسان می‌آیند. اگر مایل به صرف زمان کمتری مقابل تلویزیون هستید یا به دلیل اینکه کسل و بی حوصله شده‌اید وقت و بی‌وقت به خوراکی‌ها ناخنک می‌زنید، با بافتن بافتنی می‌توان این الگوهای تکراری تغییر داد. همچنین بافتن بافتنی در زمان‌هایی که ترجیح می‌دهید تنها باشید، روشی عالی برای مشغول شدن است. همه انسان‌ها اجتماعی نیستند به همین دلیل بسیار خوب است که در زمان‌های تنهایی به فعالیتی که از آن لذت می‌برید مشغول شوید.

فواید بافتنی برای سالمندان

فواید بافتنی برای سالمندان

فعالیت اجتماعی فوق‌العاده

بافتن بافتنی نزد بسیاری از سالمندان فعالیتی کاملاً اجتماعی به شمار می‌آید. در حالیکه سرگرمی بسیار عالی هنگام تنهایی است اما خیلی‌ها دوست دارند تا در جوار دیگران بافتنی ببافند. در سرای سالمندان «Bria Communities»، بسیاری از میهمانان ما عاشق بافتن بافتنی در کنار یکدیگرند. برخی از ساکنان این مکان حتی کانون‌های بافتنی تاسیس کرده‌اند و اعضای این کانون‌ها مرتباً گرد هم می‌آیند تا به صورت مشترک روی پروژه‌ها کار کنند.

در سرای سالمندان «Magnolia Gardens»، کانون بافتنی در تمام طول سال فعال است که از فعالیت آن ساکنان و همچنین اعضای خانه سالمندان بهره می‌برند. بهار امسال، پول حاصل از فروش پتوها، پوشاک نوزاد، دستکش‌ها و کلاه‌های بافته شده توسط اعضای این کانون صرف خرید یک دستگاه بخت‌آزمایی بسیار کم‌صدا برای سرای سالمندان شد. در زمان کریسمس نیز این کانون تولیدات خود را برای جمع‌آوری پول جهت کمک به بانک غذای «Langley» در معرض فروش قرار می‌دهد.

در سرای سالمندان «Sunridge Gardens» نیز یکی از ساکنان آن به نام «حنا» سرپرستی کانون بافتنی «Chains» را برعهده دارد که اعضای این کانون عروسک‌های بافتنی تولید می‌کنند و از طریق یک موسسه غیرانتفاعی این عروسک‌ها را به دست کودکان آفریقایی می‌رسانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *