مجله رزالین

متریال جدید معرق کاری بر روی چوب

معرق کاری

معرق کاری هنری جذاب و باب طبع ایده های نو است. در این مقاله می خواهیم در مورد معرق کاری بر روی چوب و همینطور اجرای دقیق آن صحبت کنیم تا اطلاعات جالبی را با هم مرور کنیم. معرق کاری به صورت ساقه گندم در واقع حصیرهای رنگ شده است که قرار است بر روی چوب اجرا شود.

 

هنر معرق کاری بر روی چوب در یک نگاه

معرق کاری بر روی چوب می تواند بر روی انواع میزها، بوفه ها و درب های چوبی اجرا شود و یا سایر وسیله های چوبی را در بر بگیرد. از این هنر جذاب برای تزئین تکیه گاه صندلی نیز استفاده می شود و برای هر وسیله چوبی که سطح صافی داشته باشد مناسب است. در جدیدترین مدل از هنر معرق کاری، اجرایی بی نظیر در بخش بالای شومینه منزل نیز دیده می شود. این هنر بر روی شیشه نیز اجرا می شود و برای میزهای شیشه ای و بوفه هم مناسب هستند.

معرق کاری به صورت ساقه گندم در ابتدا با ساقه های نیشکر و ذرت رواج یافت و کار ساده و دوست داشتنی به نظر می رسید و می توانند یک سوغاتی بسیار ارزشمند باشد. هنر معرق کاری به صورت ساقه گندم، هزینه پایینی دارد، ارزش افزوده آن یاد است و می توان از آن در دوره های طولانی نگهداری کرد. در اجرای این روش ابتکار و ایده های نو به سادگی وارد می شود.

 

ابزارهایی که برای معرق کاری ساقه گندم نیاز است، اتوی سنگین برای اتوکشی، فویل، قیچی و غلتک و همینطور قلمو است. همینطور نیاز است که از فیبر چوبی استفاده کنید که قرار است به عنوان زیر کار استفاده شود و ساقه ها بر روی آن چسبانده شود. دقت شود که گندم مورد استفاده در این روش باید کشت آبی باشد و ساقه های گندم به مدت یک روز در آب سرد خیس بخورد. ساقه ها پس از خیس شدن باید در هوای آزاد کمی خشک شوند.

 

معرق کاری

معرق کاری

 

سپس یک بخش از ساقه را جداسازی کرده و روی پارچه نخی قرار می دهیم و عملیات اتوکشی آغاز می شود تا کاملاً صاف شود. در این روش نیاز به انتخاب یک طرح دارید و باید شماره گذاری صورت بگیرد تا کار منظم شود. اجزای طرح می بایست روی کاغذ رسم شود. ساقه های گندم می بایست روی کاغذ چسبانده شوند و همینطور بخش های اضافی می بایست برش زده شود. در نهایت نوبت به مونتاژ آن بر روی تابلو است.

اگر وقت و حوصله داشته باشید می توانید از براق ساز های تابلو استفاده کنید و یک محلول سفت کننده نیز تهیه کنید تا اجرا به درستی دنبال شود.

 

معرق کاری

معرق کاری

 

چوب مناسب معرق کاری

متریالی که برای معرق کاری استفاده می شود اغلب چوب است و به عنوان زیرساز از آن استفاده می شود. به طور کلی چسباندن طرح به صورت پازل موضوع مهمی است. چوب های سه لایی و چندلایی و پلای وود اغلب در این زمینه بسیار مهم هستند. یک سری چوب های طبیعی با طیف های رنگی و همینطور نقش و نگار نیز وجود دارد که می تواند ارزشمند باشد.

در معرق ایرانی بیش از 70 گونه چوب وجود دارد که می تواند وارد دنیای هنر شود. برای معرق کاری از پنس مخصوص استفاده می شود که برای قطعات ظریف در معرق استفاده می شود و همینطور سوهانی وجود دارد ه برای از بین بردن لبه های تیز و ناصاف استفاده می شود. هنرهای منبت کاری و معرق کاری در کنار یکدیگر به ارزش زیادی می رسند و بسیار ارزشمند هستند. در هر دو گزینه یک سری ابزارها دیده می شود و چوب یکی از مهمترین المان این دو هنر دوست داشتنی در ایران است.

 

تفاوت منبت کاری و معرق کاری

بارها سوال می شود که تفاوت بین منبت و معرق چیست؟ منبت یک نوع کنده کاری است که بر روی چوب انجام می شود و در تاریخ ایران بسیار از آن یاد شده است. در این روش از ابزارهای تیز و برنده با شکل های خاص استفاده می شود که صنعت کار به واسطه آن می تواند بهترین اجرا را دنبال کند.

معرق نوعی چیدمان است به طوری که تکه های ریز چوب را در کنار هم قرار می دهد. تکه های ریز چوب به صورت رنگارنگ طبیعی در کنار هم قرار می گیرند و یک طرح بی نظیر را شکل می دهند. معرق چوب در واقع نقاشی است که بر روی چوب کشیده می شود اما بجای قلمو و رنگ از تیغه اره استفاده می شود.

برای هر دو هنر از ابزارهای تمیز و برنده استفاده می شود و طرح های زیبا و بدیعی در آن استفاده می شود. یک سری نکات ظریف در منبت استفاده می شود که اغلب در معرق وجود ندارد. معرق اغلب با برش های چوب با اشکال مختلف معنا پیدا کرده و به طور کلی منبت یک رویکرد حجم سازی را دنبال می کند یعنی به چوب جان می دهد. برای هنر منبت کاری می تواند از هر سبکی برای حجم دهی استفاده کرد.

 

معرق کاری

معرق کاری

 

معرق کاری به صورتی است که همه چیدمان بر اساس قرار گیری روی سطح دنبال می شود و برش توسط ابزارها داده می شود به طوری که بین همه المان ها هماهنگی دیده می شود. طرح مورد نظر بر روی کار کپی می شود، سپس ابزارهای مخصوص شیار در اطراف طرح ایجاد می شود. پس از آن نیاز به تکه های ظریف چوب بر روی طرح است که باید به درستی جایگزین شود. چوب هایی که در این راستا استفاده می شود از بیش از 60 الی 70 درختان است.

هر یک از چوب ها رنگ بندی متفاوتی دارد. چوبی که برای منبت کاری و معرق کاری استفاده می شود از نظر روغن کاری با هم متفاوت هستند.

به عنوان مثال در معرق کاری هرگز از چوب های روغنی استفاده نمی شود چون در نهایت باعث بد رنگی طرح نهایی می شود. روغن چوب پس از خشک شدن به صورت شوره های سفید رنگ اجرا می شود و این روش اصلاً خوشایند نیست و به نوعی از ارزش کاری کم می کند. مجموعه های تزئینی معرق کاری شده در بازار بهترین هدیه روز زن محسوب می شود و ارزش زیادی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *