مجله رزالین

آشنایی با انواع تکنیک‏ نقاشی

تکنیک نقاشی

نقاشی یکی از انواع هنرهای تجسمی است که در سبک‌های مختلفی انجام می‌‏شود؛ اما در هر یک از سبک‌‏ها، ابزارها و تکنیک‏‌های مختلفی وجود دارد که به هنرمند کمک می‌‏کند نقاشی‌‏های خلاقانه‏‌ای را ترسیم کند. خلاقیت در نقاشی و تکنیک‌‏ها، آن را تبدیل به یکی از هنرهای جذاب بین هنرمندان و علاقمندان به هنر کرده است. آیا تکنیک‌های مختلف نقاشی را می‏‌شناسید؟ آیا در انتخاب تکنیک نقاشی تردید دارید؟  برای اینکه با تکنیک‌‏های مختلف نقاشی آشنا شوید و تکنیک نقاشی مناسب و مورد علاقه خود را انتخاب کنید پیشنهاد می‌‏کنیم، با ما همراه باشید.

 

معرفی انواع تکنیک نقاشی

 

در ادامه 11 تکنیک ‏ نقاشی پر طرفدار را به شما معرفی می‏‌کنیم:

 

1- نقاشی رنگ روغن

نقاشی رنگ روغن می‌تواند برای مبتدیان کار دشواری باشد. نقاشی رنگ روغن تقریباً برای انواع سبک‌ها مناسب است. شما با یک بافت صاف از رنگ کار می‌کنید که رایحه‌ای فوق‌العاده دارد. در رنگ روغن از مقداری روغن خشک کننده به عنوان چسبنده رنگ‌دانه‌ها استفاده می‌شود که باعث زیبایی چشمگیر رنگ‌‏ها می‌شود. رایج ترین روغن‌های خشکی که به عنوان چسب استفاده می‌شود روغن گردو، روغن دانه کتان و روغن هسته خشخاش است. نقاشی رنگ روغن نخستین بار در قرن 5 توسط هنرمندان هندی و چینی مورد استفاده قرار گرفت، اما در قرن 15 محبوبیت بیشتری یافت.

 

2- نقاشی با آبرنگ

نقاشی با آبرنگ معمولاً روی کاغذ انجام می‌شود. در این نوع خاص نقاشی، شخص از محلول‌های پایه آب برای مخلوط کردن رنگ‌ها استفاده می‌‏کند و از این رو نام رنگ آمیزی آب رنگ نامیده می‏شود. در مقایسه با نقاشی رنگ روغن، نقاشی با آبرنگ کار سختی است. امروزه تعداد زیادی از هنرمندان وجود دارند که با استفاده از آبرنگ‌ها پرتره‌هایی با نگاه واقع گرایانه می‏‌کشند. اختلاط رنگ‌ها در این امر بسیار مهم است، زیرا این کار بیش از حد سایه رنگ‌ها را تغییر می‌دهد.

 

تکنیک نقاشی

تکنیک نقاشی

 

3- نقاشی پاستل

از پاستل  به طور معمول برای نقاشی‌های پاستلی استفاده می‌شود. با استفاده از میله‌های پاستلی می‌توانید بلافاصله شروع به طراحی و رنگ آمیزی کنید. پاستل ‏ها در دو نوع گچی و روغنی در بازار موجود هستند که نوع گچی آن برای نقاشی حرف‌ه‏ای مناسب است. اگر به دنبال رنگ‌های خالص و عمیق هستید، استفاده از پاستل  بسیار توصیه می‌شود. نقاشی‌های پاستل را می‌توان روی بوم انجام داد، بنابراین می‌توانید لایه بندی زیبایی از رنگ‌ها را با پاستل انجام دهید.

 

4- نقاشی اکریلیک

اگر به دنبال رنگ آمیزی سریع‌تر هستید، بهترین کار نقاشی با اکریلیک است. رنگ‌های اکریلیک محلول در آب هستند، با این وجود وقتی نقاشی کامل شد، نسبت به آب مقاوم می‌شوند. بیشتر علاقمندان به کار با رنگ‌های اکریلیک از آن برای مجسمه سازی، قالب سازی و کشیدن چهره استفاده می‌کنند. تمیز کردن برس ها بعد از نقاشی راحت‌تر است، زیرا رنگ‌های آکریلیک فقط برای شستن به آب نیاز دارند.

 

5- نقاشی دیجیتال

نقاشی دیجیتال هنر خلق آثار هنری روی رایانه است که باعث می‌شود آن را به یک نقاشی با آبرنگ، رنگ روغن یا حتی یک نقاشی اکریلیک شبیه کند. یک نقاشی رنگ روغن که به صورت دیجیتالی تهیه شده و با یک نقاشی رنگ روغن دستی، تفاوت‌های زیادی دارد، زیرا شما به تعداد زیادی از بافت‌ها و ابزارهای دیگر دسترسی دارید که به راحتی در سیستم موجود هستند.

 

6- نقاشی شن و ماسه

نقاشی روی شن می‌تواند کاملاً کثیف باشد و یک هنر موقتی است. نقاشی شن و ماسه را می‌توان برای درک نحوه کار هنرمند، فیلم برداری کرد. این کار معمولاً با کمترین نور انجام می‌شود، اما در زیر میز محل ایجاد نقاشی شن و ماسه، یک نور متمرکز وجود دارد. نقاشی شن و ماسه با استفاده از شن‌های رنگی ایجاد می‌شود. دانه‌‏های رنگی شن با استفاده از دست‌ها روی یک سطح ثابت حرکت می‌کنند. این کار هنری در بسیاری از کشورها انجام می‌شود و با چندین نام شناخته می‌شود، در هند به عنوان کولام یا رانگولی شناخته می‌شود.

 

7- نقاشی بافت

همه ما دوست داریم که ضربه‌های قلم مو را روی یک نقاشی ببینیم، این یک اثر نهایی چشمگیر است. در نقاشی‌های بافت اکثراً از رنگ‌های روغنی استفاده می‌شوند، در حالی که اگر با رنگ‌های اکریلیک کار انجام شود، هنگام خشک شدن اکریلیک ها، اثرات ضربات از بین می‌رود؛ اما رنگ روغن بسیار گران است، بنابراین به عنوان یک جایگزین می‌توان از ضربات آکریلیک استفاده کرد که روی بافت‌ها بسیار شگفت انگیز است. جدای از برس‌‏های معمولی رنگ، از چاقوهای مسطح و اشیاء مختلف برای نقاشی‌های بافت استفاده می‌شود.

 

تکنیک نقاشی

تکنیک نقاشی

 

8- نقاشی مات

مناظر زیبا معمولاً با کمک نقاشی‌های مات خلق می‌شوند. نقاشی‌های مات به طور گسترده در صنعت فیلم و فیلم سازی استفاده می‌شود. در صنایع فیلم سازی پس از نهایی شدن نقاشی مات از مکان‌ها، مجموعه‌های بزرگی ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات ساخت محیط‌هایی علمی تخیلی بسیار گران است، در چنین مواردی از نقاشی‌های مات به عنوان پس زمینه صفحه نمایش استفاده می‌شوند و با سایر فیلم‌ها ادغام می‌شوند.

 

9- نقاشی با اسپری

در این تکنیک نقاشی از رنگ برای رسیدن به نتایج مطلوب و معمولاً از بطری اسپری استفاده می‌شود. بیشتر از رنگ‌های اسپری در خیابان‌ها (هنر خیابانی)، نقاشی‌های دیواری، بوم، چوب، فلز، شیشه، سرامیک و موارد دیگر استفاده می‌شود. اگر به یک بوم بزرگ با رنگ‌دانه‌های زیاد نیاز داشته باشید، از روش رنگ آمیزی اسپری برای پوشاندن بوم برای انجام سریع‌تر کار استفاده می‏‌شود.

 

10- نقاشی موم داغ یا نقاشی

در نقاشی با موم داغ از موم ذوب شده استفاده می‏‌شود و به آن رنگدانه‌‏های رنگی اضافه می‌شود. هم از موم سرد و هم موم زنبور عسل داغ در این تکنیک نقاشی استفاده می‌شود. نقاشی‌های با موم داغ معمولاً روی بوم چوبی ایجاد می‌شوند.

 

11- گواش – محیط آبرنگی مات

گواش یک نوع آبرنگ مات است و برای روشن کردن رنگ‌های گواش، از یک گچ سفید یا رنگ سفید حلال در آب اضافه می‌شود. گواش را نمی‌توانید مستقیم روی بوم بکار ببرید، زیرا روی بوم  خوب نمی‌چسبد، اگر قصد دارید ابا آن روی بوم نقاشی بکشید، باید گواش  با اکریلیک مخلوط شود. مراقب باشید که رنگ‌های اکریلیک رقیق نشوند، زیرا ممکن است نقاشی‌ها ظاهر مورد نظر شما را نداشته باشند.

 

اکنون که با تکنیک‌‏های مختلف نقاشی آشنا شده‌‏اید، امیدواریم تکنیک نقاشی مورد علاقه خود را برای کشیدن نقاشی‏‌های زیبا انتخاب کرده و نقاشی‏‌های زیبایی را خلق کنید. برای انتخاب تکنیک  نقاشی مناسب حتما به ابزار، روش کار و نوع رنگ‌‏های آن دقت کنید.

 

منابع:

  1. https://www.webneel.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *