مجله رزالین

راهنمای خرید محصولات فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی، دنیایی از سنگ های آبی رنگ که با نظم و ترتیب خاصی در کنار هم چیده شده اند. هنری دوست داشتنی و باب میل بانوان خوش سلیقه ایرانی! این سبک از هنر آنقدر زیبا و گیرا است که می تواند هر سلیقه را مجذوب خود کند. قدمت فیروزه کوبی به شصت سال پیش می رسد. در دوره های گذشته از فیروزه کوبی برای تزیین بر روی گل سینه و گوشواره استفاده می شد.  در این مقاله قصد داریم در مورد فیروزه کوبی و سبک های مختلف آن صحبت کنیم و راهنمای خرید محصولات فیروزه کوبی را با هم بررسی کنیم.

 

هنر فیروزه کوبی

فیروزه سنگ آبی رنگی است که با رگه های تیره رنگ خود بسیار زیبا و جذاب است. این سنگ ها در لیست سنگ های زنده قرار دارند و البته که می تواند از نظر کیفیت در شرایط خوبی قرار بگیر. اعتبار و ارزش فیروزه بسیار بالا است و در لیست محصولات صادراتی قرار می گیرد.

این سنگ ها خواص درمانی بالایی دارند، برای تقویت سوی چشم استفاده می شوند و همینطور برای گلو درد و مشکلات مربوط به ریه و شکم درد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ ها سبب افزایش اعتماد به نفس میشود و نیروهای منفی را از فرد دور می کند.

هنر فیروزه کوبی از دیرباز مورد توجه ایرانیان بوده است. در این هنر از ظروف مسی استفاده می شود و قطعات کوچک سنگ فیروزه بر روی ظرف با ظرافت و دقت بالا چسبانده می شود. ارزش این ظروف زیاد است و البته که نظم و ترتیبی که در چسبیده شدن این سنگ ها بر روی ظروف دیده می شود بسیار مهم است. در واقع هرچه فاصله بین قطعات چسبیده به ظرف کمتر باشد ارزش و قیمت بیشتری دارد. برای اجرای این هنر از چسب های سنتی استفاده می شود و همینطور نیاز به حرارت دارد و به نوعی سبب راحتی کار می شود.

 

محصولات فیروزه کوبی هدیه ای خاص برای بانوان خوش سلیقه ایرانی است که چه در قالب زیورآلات و چه به صورت ظروف می تواند بسیار ارزشمند به نظر برسد این محصولات در بازار از تعرفه های مخصوصی برخوردار است و به عنوان یک سوغاتی نیز استفاده می شود.

مراحل ساخت محصولات فیروزه کوبی

اینطور که بررسی ها نشان داده است، فیروزه کوبی تنها در اصفهان رایج است و به طور کلی در فضای صنعتگری مخصوص به خود رشد می کند. مراحل ساخت محصولات فیروزه کوبی بسیار جالب است.

فیروزه کوب در واقع محصولی است که شامل ظروف مسی، برنجی، نقره ای و برنزی است که بر روی آن از ذرات و قطعات ریز سنگ فیروزه به فرم های موزاییکی اجرا شده است و این قطعات در کنار هم نشانده شده اند و جلوه ای خاص دارند. ساخت و پرداخت این محصولات در دو مرحله صورت می گیرد که مرحله اول از آن زرگری است.

در مرحله زرگری در ابتدا قرار است شی مورد نظر ساخت و آماده سازی شود. نیاز است که یک فلز انتخاب شود. برای این کار نیاز است که از سازنده های فلزات استفاده شود که از دست و دستگاه های پرس استفاده می شود.

پس از اینکه فرم کلی شی ساخته شد می بایست قسمت های مربوط به فیروزه کوب مشخص شود. فرم کلی شی می تواند ظرف یا زیورآلات فلزی باشد. قسمتی که برای فیروزه کوب انتخاب می شود می بایست با یک رشته باریک فلزی به نام کندن همراه باشد و به طور کلی لحیم را شامل شود. اطراف فرم با دیوارهایی به ارتفاع دو تا سه میلی متر از سطح فلز پیدا می شود و البته که این رویکرد توسط صنعتگر دنبال می شود. گاه فضایی ایجاد می شود که با فلز های باریک نقش گذاری شده و به صورت گل و بوته طراحی و اجرا می شود مشخص است که این بخش با لحیم کاری نیز بسیار زیباتر خواهد شد. این کار باعث می شود که استحکام محصول نهایی بیشتر هم باشد و بسیار ارزشمند است.

مرحله دو از ساخت محصولات فیروزه کوبی مربوط به خرده سنگ های فیروزه ای است که غیر قابل استفاده بوده و اغلب توسط کارگاه های فیروزه تراشی تهیه می شود. البته معادن فیروزه مشهد و نیشابور نیز در این راستا بسیار زیبا و ارزشمند هستند.

گام اول این است که خرده سنگ ها تمیز شوند، معمولاً بر روی آنها مقداری خاک دیده می شود و همینطور ضایعاتی که باید جداسازی شوند. سپس نیاز است که خرده سنگ ها بر حسب اندازه از هم تفکیک شوند و به طور کلی دانه بندی صورت بگیرد. نیاز است که برای ساخت محصولات فیروزه کوب از قطعات فیروزه ای متناسب با سطح کار استفاده شود.  گام بعدی مربوط به حرارت دهی است که دمای 30 درجه سانتیگراد را در بر می گیرد و برای حرارت دادن از لاک گردویی استفاده می شود که صورت پودری است.

روش های نگهداری از ظروف فیروزه کوب

می دانیم که بر روی ظروف فیروزه کوبی از سنگ های فیروزه ای استفاده می شود که به شکل اولیه و آبی و خوش رنگ هستند و بهتر است که در نگهداری آن دقت صورت بگیرد. یکی از بخش های بسیار مهم برای دوام بیشتر ظروف فیروزه کوبی، دور نگهداشتن آن از مواد شیمیایی است. در واقع عطرها، کرم ها و سایر روغن های شیمیایی، دشمن اصلی سنگ های فیروزه ای هستند.

مثلاً افرادی که علاقه به استفاده از زیورآلات فیروزه کوبی دارند باید در استفاده از عطر و مواد آرایشی دقت کرده و در شستن دست با حجم زیاد صابون نیز جلوگیری شود.

از سوی دیگر سنگ های فیروزه و محصولات فیروزه کوبی شده مثل سایر صنایع دستی موجود در بازار باید از نور مستقیم در امان باشند و همینطور حرارت خورشید به آن برخورد نداشته باشد. می بایست در مکانی مناسب با نور کافی قرار بگیرند. برای تمیز کردن آن‌ها نیاز است که از پاک کننده های ملایم استفاده شود و همینطور مواد شوینده می بایست غیر شیمیایی باشد. بسیار مهم است که از دستمال های نخی مرطوب در این راستا استفاده شود.

در واقع ظروف فیروزه طوری ساخته شده اند که روی آن لایه های محافظ پلی استر قرار گرفته است و محافظت به شکل کامل دنبال می شود اما بهتر است سایر نکات نیز رعایت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *