مجله رزالین

جدیدترین متریال مشبک کاری روی چوب

مشبک کاری

مشبک کاری هنری شبکه ای و در هم آمیخته است که با محصول نهایی خود، مخاطب را شگفت زده می کند. مشبک کاری به زبانی ساده یعنی جسمی که دارای سوراخ های ریز و زیاد است. برخی از هنرمندان به این هنر، چشمه چشمه می گویند و برخی دیگر آن را پنجره پنجره صدا می کنند. این هنر بر روی اجسام اجرا می شود و چوب و فلز و سنگ مهمترین زیرساز مشبک کاری محسوب می شود. مشبک کاری بر روی چوب از نظر ایرانیان زیبایی منحصر به فردی دارد و ما هم تمرکز خود را بر روی این بخش می گذاریم.

مشبک کاری سنتی چوب

وقتی علم هندسه ریاضی وارد زندگی بشر شد، گروه ها پا به این دنیا گذاشتند. گره ها پایه و اساس کار هنرمندان بودند و به نوعی در بین صنعتگران مشبک کار بسیار طرفدار داشتند. یک سری نقش های جذاب که به نوعی زینت بخش در و پنجره ها بوده و در نماهای قدیمی دیده می شود. این روش در  گذشته بر روی جعبه های جواهرات و سایر قالب ها اجرا شد. در این هنر از علم هندسه و همینطور الات مختلفی استفاده می شود که سبب نقوش زیبای هندسی می شود و به طور کلی آلات و گره در هنر مشبک بسیار مهم هستند.

بخش اول از مشبک کاری مربوط به آلات است. آلت ها ابزاری هستند که سبب تشکیل گره ها می شود. نحوه اتصال آلات در مشبک کاری بسیار مهم است که می بایست به صورت نر و ماده یا فاق و زبانه دنبال شود. در این نباید هیچ نوع میخی استفاده شود فقط در مواد الزامی یک نوع میخ چوبی وجود دارد که می بایست اجرا شود.

بخش دوم مربوط به گره است که در نهایت به مجموعه ای از اشکال هندسی با نظم و ترتیب دنبال می شود و شرایط هماهنگ و قرینه ای دارند. اصل مهمی که در این راستا وجود دارد، روالی است که باید از نظر علم ریاضی منطق باشد. دقت کنید که گروه نمی تواند هر شکلی باشد و باید بر اساس اشکال صحیح علم هندسه اجرا شود.

 

مشبک کاری

مشبک کاری

 

مشبک کاری وسعت زیادی دارد به طوری که در رشته های معماری از آن استفاده شده است. همینطور در سنگ تراشی و آجرکاری و کاشی کاری نیز مورد استفاده می شود و بسیار ارزشمند است. این روند در قالیبافی نیز استفاده می شود.

 

سبک های مختلف مشبک کاری چوب

یکی از سبک های مورد استفاده در مشبک کاری، مشبک های جدا جدا است. در این روش از قطعات مشبک به صورت جداگانه استفاده می شود، مشبک ها در کنار هم قرار می گیرند و به هم متصل می شوند. در مشبک های جدا جدا، قطعات می توانند بدون زمینه در کنار هم چیده شوند و یا از سطحی استفاده شود که مشبک بر روی آن نصب می شود. در این سبک آلت بسیار مهم است و برای ایجاد گره و نقوش مورد بررسی قرار می گیرد.

سبک دیگری که در مشبک کاری اجرا می شود مشبک های یکپارچه هستند. این سبک از مشبک به صورت مستقیم بر روی شی اجرا می شود. در این سبک نیاز به آلت نخواهد بود و تیغه های اره مویی استفاده می شود به طوری که نقوش بر طرح از پیش تعیین شده برش داده می شود و یک سری فضای خالی ایجاد می شود که بسیار ارزشمند هستند.

مشبک کاری یک هنر زیبا محسوب می شود که در نوع زندگی افراد تغییر ایجاد کرده است و تکنولوژی را به خوبی در خود جای داده است. امروزه وسایل تزئینی زیادی به صورت مشبک کاری طراحی می شوند.

 

مشبک کاری

مشبک کاری

 

چوب مناسب مشبک کاری

چوبی که برای مشبک کاری استفاده می شود مربوط به چوب درختان ساج و چنار است و همینطور گاه از چوب درختان گردو در این مجموعه استفاده می شود و بسیار ارزشمند است.

چوب درختان ساج به رنگ قهوه ای طلایی مشهور هستند و خط های سیاه در آنها اجرا شده است و بسیار سخت و مقاوم هستند و مربوط به مناطق گرمسیری تولید می شود. این مدل از چوب ها بسیار روغنی هستند و مقاومت زیادی در برابر پوسیدگی دارند و همینطور در قاب بندی ها استفاده می شود.

چوب درختان چنار با رنگ کرم و قرمز شناخته می شوند و لکه های قهوه ای صدفی نیز در آنها دیده می شود و استقامت زیادی دارد و برای هنرهای مرتبط با چوب استفاده می شود. رگه های این چوب بسیار زیبا هستنند. رنگ پذیری بسیار زیادی دارند و وضعیت برش خوری برای آن ها متوسط اعلام شده است.

چوب درخت گردو نیز به دلیل مقاومت زیادی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد. این درختا در منطقه سردسیر و مرطوب قابل رویش است. تنوع رنگی و بافت در مدل این چوب ها بسیار زیاد است و می تواند در طیف رنگ های روشن به تیره یافت شوند. چوب درخت گردو بافت فشرده و مناسبی دارد، از سوی دیگر جلا پذیری بالای آن می تواند بسیار ارزشمند باشد. این مدل از چوب ها برش خوری زیادی دارند و می توانند در هنرهای مرتبط با چوب استفاده شود.

 

 

ابزارهای لازم مشبک کاری

چوب اولین عنصر مورد استفاده در مشبک کاری است. در این سبک از چوب هایی استفاده می شود که اغلب رگه های کم با بافت نرم دارند. این محصول دارای تیغه های باریک و نازک اره مویی هستند و برش آنها به خوبی صورت می گیرد. این نوع از چوب ها می بایست به خوبی سمباده کاری شود.

مورد بعدی تخته سه لا است که به صورت ورق استفاده می شود و از دو عدد روکش چوب با ضخامت یک میلی متر استفاده می شود که وسط آن خرده چوب مخلوط استفاده می شود.

چسب چوب برای اتصال قطعات به هم هستند و همینطور از سریش نیز استفاده می شود تا طرح روی چوب اجرا شود.

جلادهنده از دیگر ماده اصلی مشبک محسوب می شود و به نوعی در این مجموعه بسیار ارزشمند هستند. جلادهنده ها باعث زیباتر شدن کار می شود و می تواند یک محافظ خوب برای محصول نهایی باشد.

نیاز به وسایل و ابزار طراحی است که مهمترین آن پرگار و خط کش و گونیا است و باید طراحی به درستی صورت بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *